عنوان و چکیده سخنرانان نشست های بیست و ششمین کنفرانس اپتیک و فوتونیک ایران و دوازدهمین کنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیک ایران

 | تاریخ ارسال: 1398/11/13 | 
مهندسیی ساختار و فرایند در سلول های خورشیدی و منابع نوری پروسکایتی
Process and Structural Engineering for Perovskite-Based Solar Cells and Light Sources
 وحید احمدی
دانشگاه تربیت مدرس

 
در سالهای اخیر سلول های خورشیدی و منابع نوری مبتنی بر مواد پروسکایتی مورد توجه جدی قرار گرفته اند. در این سخنرانی فرایند ها و ساختارهای مختلفی که در پروژه های متعدد برای بهبود مشخصه های افزاره ها نظیر راندمان، کارآیی و پایداری ارائه شده اند مورد بررسی قرار می گیرد.
 
الکترونیک چاپی و کاربرد آن در سلول های خورشیدی
 
Printed Electronics and its Application in Solar Cells 
نیما تقوی نیا
دانشگاه صنعتی شریف 
 
 
 الکترونیک چاپی (Printed Electronics) فناوری ساخت ادوات الکترونیکی و اپتو الکترونیکی به روش های مبتنی بر پرینت است. پرینت در واقع لایه نشانی روی سطح با استفاده از جوهر مایع یا خمیر است و نسبت به روش های دیگر لایه نشانی دارای سرعت بیشتر و هزینه کمتری است. لذا الکترونیک چاپی در ادواتی که در آنها سطح بزرگ و قیمت پایین مطرح است مزیت ایجاد می کند. در این سخنرانی ضمن اشاره به حوزه های مهم الکترونیک چاپی و اقتصاد آنها، برخی از تجربیات گروه ما در زمینه سلول های خورشیدی پرینتی ارائه خواهد شد.  
 
مگنتومترهای کوانتومی
محمد مهدی طهراچی
دانشگاه شهید بهشتی

 
حسگرهای اتمی دمش اپتیکی یکی از حساسترین مگنتومترهای کوانتومی هستند که برای اندازه‌گیری میدان‌های مغناطیسی بسیار ضعیف در رقابت با SQUID ها به کار می‌روند. اصول عملکرد این حسگرها بر پایه آشکارسازی اپتیکی شکافتگی زیمان در بخار فلزهای قلیایی استوار است. برای این آشکارسازی دو پدیده تشدید اتمی و تشدید مغناطیسی در هنگردی از اتم‌های فلز قلیایی قطبیده به کار گرفته می‌شوند. این قطبش اسپینی توسط فرایند دمش اپتیکی، در بخار فلز ایجاد می‌شود. اعمال میدان نوسانی بسامد رادیویی، امکان گذار بین زیرترازهای زیمان همسایه را فراهم می‌کند که با برابر شدن انرژی میدان نوسانی و انرژی زیمان، جذب تشدیدی صورت می‌پذیرد. 
حسگر‌های اتمی دارای حساسیت بالا از مرتبه‌ی fT/√Hz هستند. اما این حساسیت با عوامل واهلش اسپینی محدود می‌شود که با عنوان واهلش طولی و عرضی‌ شناخته می‌شوند و به ترتیب عامل تغییر چشمداشتی مؤلفه‌ی اسپینی در راستای میدان مغناطیسی و ناهمفازی اسپین‌ها هستند. در جهت غلبه بر عوامل واهلشی اسپین و افزایش حساسیت این حسگرها، حسگرهای هنل که با عنوان مگنتومترهای "گذر از میدان صفر تراز پایه" نیز شناخته می‌شوند، مطرح شدند. این حسگرها به دلیل کارکرد در رژیم بدون واهلش اسپینی که در آن ناهمدوسی ناشی از برخوردهای تبادل اسپین، بواسطه نرخ سریعتر این برخوردها نسبت به فرکانس حرکت تقدیمی اتم‌ها، حذف می‌شود بسیار پرکاربرد هستند. 
یکی دیگر از عوامل ناهمفازی اسپین‌ها، گرادیان میدان است. علی‌رغم اینکه کاهش گرادیان میدان، باعث بهبود حساسیت حسگر می‌شود، اما اندازه‌گیری آن در بعضی از کاربردها مانند ردیابی ماده مغناطیسی ابزاری مفید است. با استفاده از اثر همزمان تغییرات میدان مغناطیسی و گرادیان آن ناشی از حرکت ماده مغناطیسی بر پاسخ حسگر می‌توان به ردیابی یک ذره مغناطیسی با حساسیت بالا پرداخت. 
از کاربردهای دیگر این حسگرهای فوق حساس می‌توان به اندازه‌گیری میدان‌های مغناطیسی زیستی مانند میدان مغناطیسی مغز و قلب انسان، میدان مغناطیسی زمین و تغییرات آن اشاره کرد. 

LIGHT MANAGEMENT IN PHOTOVOLTAICS
Asst. Prof. Dr. Selçuk Yerci
The Center for Solar Energy Research and Applications (GÜNAM), Department of Eletrical and
Computer Engineering, Micro and Nanotechnology Programme, Middle East Technical University,
Ankara, Turkey
 The global photovoltaics (PV) industry and installations in sun abundant regions in the World have been growing trendously. PV now offers electricity at a price below $0.2 per watt. The roar of PV has been mainly based on implementation of well-developed know-how at lower cost. However, receltly, new ideas are suggested to further increase the conversion efficiency of PV cells.
This talk will start with an overview of PV research. Then, I will discuss the methods suggested to increase the efficiency of PV cells. Finally, I will focus on light management in photovoltaics to boost the efficiencyCAPTCHA
دفعات مشاهده: 854 بار   |   دفعات چاپ: 140 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


پوستر کنفرانس

ICOP 2021

برگزار کنندگان

opsi

khu

تاریخ های مهم

 • آغاز دریافت مقاله: ۱ آبان ۱۳۹۹
 • آخرین مهلت ارسال مقاله : ۳۰ آبان  7 آذر 14 آذر ۱۳۹۹
 • آغاز ثبت نام در کنفرانس: ۱ دی ۱۳۹۹
 • اعلام پذیرش مقاله ها: ۱۵ دی ۱۳۹۹
 • آخرین مهلت ثبت‌نام به‌موقع: ۳۰ دی ۱۳۹۹
 • تاریخ برگزاری کنفرانس: ۷ - 9 بهمن ۱۳۹۹

فایل های مورد نیاز

اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه در کادر زیر وارد کنید.

آمار سایت

 • کل کاربران ثبت شده: 2514 کاربر
 • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
 • میهمانان در حال بازدید: 1 کاربر
 • تمام بازدید‌ها: 2607883 بازدید
 • بازدید ۲۴ ساعت قبل: 2550 بازدید