[صفحه اصلی ]    
:: صفحه اصلي :: درباره كنفرانس :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: برقراري ارتباط :: راهنماي پايگاه ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره کنفرانس::
ارسال مقاله::
ثبت نام در پایگاه::
سخنرانان مدعو و کلیدی::
کمیته های کنفرانس::
حامیان::
کارگاه آموزشی::
نمایشگاه های جانبی::
میزگرد های تخصصی::
اسکان::
تسهیلات پایگاه::
برقراری ارتباط::
::
دریافت فایل های مورد نیاز

فرمت مقالات فارسی

• فرمت مقالات انگلیسی 

فرم گواهی اصالت مقاله

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
:: عنوان و چکیده سخنرانی های عمومی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ | 

سیستم نامرئی ساز در باند وسیع: چالش ها و پیشنهاد ها

 علی رستمی

دانشکده مهندسی برق، دانشگاه تبریز

چکیده: یکی از آرزوهای بشری دستیابی به سیستمهای نامرئی کننده برای اجسام و حتی خود انسان از سالهای دور دست بوده و کماکان مطرح است. در سالهای اخیر یکی از موضوعات مهم تحقیقات کاربردی در حوزه فناوری در دنیا یافتن راهی برای نامرئی سازی شده است. در این زمینه موفقیت های بسیار خوبی بدست آمده ولی کماکان مشکلات زیادی هم باقی مانده است. از موفقیت های خوب یافتن راه عملی برای نامرئی سازی در تک فرکانس در باند مایکرویو بوده است که توسط محققینی از انگلستان و امریکا برای اولین بار معرفی شد. همچنین تلاشهای بسیار زیادی برای حصول به سیستمهای نامرئی سازی در باند وسیع در حال انجام است. در این سخنرانی ضمن مرور فعالیت های جهانی در این راستا به معرفی دستاوردهای گروه تحقیقاتی اینجانب برای باند 1-20 گیگا در مایکرویو، 3-5 میکرون در باند میانی مادون قرمز و بیش از 100 نانومتر در باند مرئی خواهیم پرداخت. در این کار از تبدیلات نوری و مختصات برای یافتن محیط با ویژگی دلخواه برای خمش نور، تقریب مهندسی برای قابل ساخت نمودن محیط بدست آمده و نهایتا روش عملی تحقق محیط های فوق مرور خواهد شد. نتایج تجربی صورت گرفته نیز معرفی می شود. در انتها چالش های باقی مانده برای دستیابی به سیستم کامل بحث میشود.


مکانیک کوانتومی در قرن جدید

 وحید کریمی پور
دانشکده فیزیک، دانشگاه صنعتی شریف

چکیده: مبنای فهم ما از جهان میکروسکوپی و هم چنین مبنای بسیاری از فراورده های تکنولوژی مدرن مکانیک کوانتومی است. 

مکانیک کوانتومی چارچوبی است که با استفاده از ان می توانیم رفتار انبوهه ماده را در شرایط بسیار متنوع پیش بینیکنیم و همه این پیش بینی ها نیز تا کنون با آزمایش سازگار بوده است. اگرچه بیش از یکصد سال از تولد مکانیک کوانتومی می گذرد،  تنها به مدد پیشرفت های چند دهه اخیر  در حوزه های  فیزیک اتمی،‌ مولکولی و اپتیکی است که برای نخستین بار می توانیم  ذرات منفرد کوانتومی را در آزمایشگاه کنترل و اندازه گیری کنیم. 
اکنون می توانیم  درستی  مکانیک کوانتومی را در سطح ذرات منفرد بسنجیم .  هم چنین این امکان فراهم  آمده است که بتوانیم افق کاربردهای مکانیک کوانتومی را در تکنولوژی به صورتی که هرگز در دنیای کلاسیک قابل تصور نبوده است گسترش دهیم. در این سخنرانی این امکانات را به اختصار مرور می کنیم.


چشمه نور ایران  نوری تازه بر علم ایران

جواد رحیقی

طرح چشمه نور ایران (شتابگر ملی ایران)، بزرگترین تسهیلات آزمایشگاهی در مقیاس بزرگ برای پژوهش های بین رشته ای در کشور است که با هدف تولید تابش سنکروترونی با درخشندگی بسیار زیاد به منظور انجام آزمایش های گوناگون در زمینه های فیزیک، شیمی، پزشکی، علم مواد، نفت و گاز محیط زیست، نانوفناوری، داروسازی، باستان سنجی و ... به تصویب رسیده است. بر اساس طراحی های انجام شده، چشمه نور ایران شامل یک حلقه انبارش الکترونی با محیط 528 متر است که الکترون ها با انرژی 3 گیگا الکترون ولت، جریان 400 میلی آمپر و گسیلندگی 28/ 0 نانومتررادیان در آن انبار می شود. نور تولید شده در خطوط باریکه در طیف وسیعی از انرژی از مادون قرمز تا اشعه ایکس سخت با درخشندگی بسیار زیاد( میلیونها مرتبه بیشتر از چشمه آزمایشگاهی پرتو ایکس)، قطبیدگی دلخواه، انرژی قابل تنظیم ابزار مناسبی برای آزمایش های مختلف در زمینه های گوناگون علمی است که می تواند اطلاعات بسیار دقیقی از جزئیات ساختار ماده را در مقیاس اتمی و مولکولی به دست دهد. طراحی مفهومی شتابگر چشمه نور ایران در سال 1392 انجام شده است و اکنون مرحله طراحی پایه در حال انجام است. پیش بینی می-شود مرحله طراحی پایه نیز تا انتهای سال 1396 نیز پایان پذیرد. 
طراحی و ساخت بخشی از قطعات شتابگر نظیر تقویت کننده بسامد رادیویی حالت جامد، تفنگ الکترونی گرمایونی، مغناطیس-های دوقطبی و چهارقطبی، نوسان ساز چند قطبی، دستگاه های اندازه گیری میدان مغناطیسی و منابع تغذیه با پایداری بسیار زیاد در آزمایشگاه تحقیق و توسعه طرح شتابگر ملی ایران انجام شده است. 
همچنین طرح چشمه نور ایران با انعقاد تفاهم نامه های همکاری با آزمایشگاه های معتبر دنیا، برگزاری هشت همایش سالانه کاربران و بیش از 30 کارگاه آموزشی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور نقش مهمی در آموزش و ظرفیت سازی کاربران تابش سنکروترون در کشور ایفا کرده است.


Intermolecular interactions in liquids:
Insight from nonlinear THz spectroscopy

Mohsen Sajadi
Fritz-Haber-Institute of the Max-Planck Society, Berlin, Germany

Low-frequency structural dynamics of liquids in the range from 0.1 to 10 THz (3 to 330 cm-1 or 0.4 to 40 meV) are believed to strongly contribute to the outcome of chemical processes. The underlying molecular motions can be complex and include reorientations, vibrations and translations. 
Microscopic understanding of low-frequency molecular motions in liquids has been a longstanding goal in soft-matter science. So far, such low-frequency motions have mostly been accessed indirectly by off-resonant optical pulses. A more direct approach would be to interrogate the dynamic structure of molecular liquids with terahertz (THz) radiation. Here, we provide evidence that resonant excitation with intense THz pulses is capable of driving reorientational-librational modes of aprotic polar liquids through coupling to the permanent molecular dipole moments. We observe a hallmark of this enhanced coupling: a transient optical birefringence up to an order of magnitude higher than obtained with optical excitation. Our results open up the path to applications such as efficient molecular alignment and systematic study of the coupling of rotational motion to other collective motions in liquids.


جوشکاری لیزری: اتصال فلزات ناهمجنس، بررسی فرآیند توسط سامانه تصویربرداری سریع
محمد جواد ترکمنی
مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران

امروزه یکی از کاربردهای مهم لیزر در صنایع روزآمد و پیشتاز فناوری جوشکاری لیزری است. در روشهای رایج جوشکاری ذوبی که عمدتا مبتنی بر قوس الکتریکی یا پلاسما است اگر نقطه ذوب طرفین اتصال متفاوت باشد، ذوب همزمان دو فلز رخ نداده و دستیابی به اتصال ناهمجنس مشکل است. باریکه متمرکز لیزر قادر است هر ماده ای را در کسری از ثانیه ذوب و تبخیر نماید در نتیجه اتصال ناهمجنس فلزات با لیزر تسهیل میشود. اتصال ناهمجنس نایوبیوم (oC 2470)، و تیتانیوم( oC 1650) یکی از اتصالات مورد نیاز در ساخت تجهیزات هوافضایی است و به علت تفاوت در ویژگیهای ترموفیزیکی دو فلز مخصوصا دمای ذوب آنها با اهمیت است. در بررسی بازده ذوب پالس های یکسان لیزر Nd:YAG با چگالی توان W/Cm2 106 × 4/2 بر این دو فلز مشخص شد که حجم ذوب در تیتانیوم حدودا 12برابر نایوبیوم است. تابش باریکه لیزر بر مرز دو فلز، نشان داد که لیزر بطور همزمان با آلیاژ تیتانیوم در مد سوراخ کلیدی و با نایوبیوم در حالت هدایتی اندرکنش می نماید. استفاده از سامانه تصویربرداری سریع درک عمیق تری از انواع فرآیندهای جوشکاری لیزری فراهم می سازد. در جوشکاری ناهمجنس فوق الذکر، فیلم برداری سریع با سرعت 6500 فریم بر ثانیه نشان می دهد که هنگام برخورد پالسهای متوالی لیزر، سمت آلیاژ تیتانیوم بین پالسهای متوالی منجمد نمی شود در حالی که سمت نایوبیوم حوضچه جوش کاملا منجمد می شود. 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


کد امنیتی را در کادر بنویسید >
::
دفعات مشاهده: 2271 بار   |   دفعات چاپ: 122 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
The 23rd Iranian Conference on Optics and Photonics (ICOP 2017) and the 9th Iranian Conference on Photonics Engineering and Technology (ICPET 2017)
Persian site map - English site map - Created in 0.048 seconds with 870 queries by yektaweb 3461